+372 53 432 168

Pikk 60, Tartu, Tartumaa, Eesti

Ajalugu ja rahvasport

Airsofti relvadeta ei eksisteeriks Airsofti spordialana!

Ajalugu

Airsofti relvad pärinevad Jaapanist, kus 1970-ndatel, vaatamata suurele huvile ja nõudlusele, keelustati igasugune pärisrelvade omamine. See suur huvi ja nõudlus relvade vastu aga tekitas tööstuse, kus hakati tootma relvamakette. Makettidest said ajapikku aga funktsionaalsed airsofti relvad, mis tänapäeval lasevad standardiseeritud 6mm, enamasti plastikust, kuule.

Ajal, mil enamik airsofti relvi vaid Jaapanist pärinesid, oli tegemist kalli kollektsioniseerimisalaga, rääkimata spordialast. Ajapikku levis aga relvade ja ka spordiala harrastamiseks sobiva militaarvarustuse tootmine Taiwan’i ja hiljem Hiinasse, mis äratas airsoftis juba omaette ajastu ja võimaldas airsoftil areneda rahvaspordiks, mida jaksab endale lubada ka keskklassi kodanik.

Airsoft Maailmas

Nüüd oleks kõige parem alustada sellega, et öelda kui palju airsofti harrastajaid maailmas on. Kahjuks on seda aga praktiliselt võimatu öelda.
Otseloomulikult on Airsoft populaarseim Jaapanis, sellele järgnesid tõenäoliselt Ameerika Ühendriigid, kuhu airsoft ka kõige kiiremini levis. USA järel tulevad mitmed Aasia ja Euroopa riigid, sealhulgas ka Eesti.

Airsoft on, nagu eelnevalt öeldud, rahvasport, mille harrastamiseks enamikes riikides ei pea sa kuuluma ühtegi klubisse või liitu, sul ei pea olema ei litsentse aga muid pabereid. Sa võid lihtsalt minna ja osta omale airsofti relva ja harrastada seda oma pereliikmete või sõpradega tagaaias.
Tahaaeda aga airsoft pole jäänud.

Lisaks relvale ostab tõeline entusiast omale mõne aja möödudes tavaliselt ka muud varustust nagu lisamagasiine ehk salvesid, mille kandmiseks on aga vaja rakmeid. Tavaliselt saadakse selles osas inspiratsiooni vastavat relva kasutavate sõjavägede varustusest ja nii valitaksegi rakmed, kui ka kõik järgnev varustus selle järgi, mida viimased kasutavad ja või mis on juhuslikult kättesaadav.
Alles siis tavaliselt avastatakse, et kogutud varustusega võiks vabalt hakkama saada ka metsas, mitmepäevastel üritustel, kuhu koguneb kümneid kui mitte sadu airsoftijaid.

Nii on alguse saanud ka niinimetatud Hard-Core üritused, kus erinevaid lahingmanöövrite etappe läbitakse läbi metsamaade, soode, jõgede või järvede ning kui ollakse piisavalt rikkad siis üldse lennatakse.

Airsoft Eestis

Eestis sai Airsoft alguse hilis 90-ndatel, kui tekkisid esimesed entusiastid kes said endale lubada Jaapanist või USA-st tellitud relvi. Esimesed üritused peeti maha vahel vähem kui kümne osalejaga ja praktiliselt ilma igasugu muu lisavarustuseta kui kaitseprillid. Airsoft oli aga äärmiselt nakkav ja tänaseks on Eestis välja kujunenud, ma loodan et ei liialda, umbes 300 ja vahel suviti isegi ligi 500 harrastajat, kes kahjuks korraga veel ühestki üritusest osa pole võtnud.
Siiski suuri üritusi peetakse maha igal aastal. Viimastele kutsutakse tihti ka väliskülalisi üle Euroopa ja vahest ka mujalt maailmast.

Tullakse üksi ja tullakse ka Tiimidena. Tihedaimad külalised on muidugi põhja- ja lõunanaabrid.
Väiksemaid üritusi, kuhu oodatakse huvilisi tutvuma, peetakse üle Eesti.
Infot selliste ürituste kohta leiab Airsofti teemalistest foorumitest: www.airsoftfoorum.ee, forum.airsoftclub.eu, www.airsoftgames.ee/index.php, www.tartuairsoft.com

You must be logged in to post a comment.